Podatki za sprzedaż nieruchomości.

Wiele osób przez lata stara się inwestować w różnego rodzaju instrumenty, które pomogą im w przyszłości łatwo pomnożyć zgromadzone oszczędności. Jedną z najlepszych inwestycji znanych ludzkości od wieków są nieruchomości. W nieruchomości możemy inwestować w najróżniejszy sposób. Najłatwiejszym sposobem jest odłożenie odpowiedniej kwoty i zakup np. działki budowlanej czy mieszkania. Nawet najmniejsza inwestycja w nieruchomość jak działka budowlana po latach może przynieść nam bardzo duże zyski.

W pewnym momencie każdy inwestor lub właściciel nieruchomości staje przed decyzją o sprzedaniu nieruchomości i odzyskaniu kapitału zainwestowanego. Przed decyzją o spieniężeniu swojej inwestycji warto sprawdzić, jak wysoki podatek będziemy zobowiązani do zapłacenia w urzędzie skarbowym. Podstawowym podatkiem, jaki zapłacimy, będzie podatek PIT w wysokości 19% naszego dochodu z inwestycji. Jest to dosyć duża kwota szczególnie przy bardzo drogich nieruchomościach. Możemy jednak to obejść i nie płacić podatku. Jest kilka sytuacji, w których możemy nie zapłacić podatku.

Pierwszą z nich jest ulga, którą możemy uzyskać w sytuacji, w której po sprzedaży nieruchomości w ciągu 14 dni udamy się do urzędu i zadeklarujemy w oświadczeniu, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości będzie wykorzystany na własne cele mieszkaniowe w czasie nie dłuższym niż 2 lata od sprzedaży nieruchomości. Warto pamiętać o tym okresie, gdyż jeżeli nie wywiążemy się z deklaracji, jakie składaliśmy w oświadczeniu, to jesteśmy zobowiązani w ciągu 14 dni od chwili, w której upłynęły deklarowane 2 lat wpłacić należny podatek na konto urzędu skarbowego.

Jak widzicie, inwestowanie w nieruchomości obarczone jest także podatkami, które należy zapłacić do urzędu skarbowego. Jest jeszcze kilka możliwości uzyskania ulg, dzięki którym nie będziemy zmuszeni do wpłaty daniny na rzecz US, jednak to jest temat na kolejne wpisy z tego gatunku. Zachęcam więc do stałej lektury oraz odwiedzania strony.

Zobacz także

Wspólnota mieszkaniowa – czym jest i na jakich zasadach działa.

Czy warto korzystać z biura nieruchomości?

Sposób na nowy zawód związany z nieruchomościami.

Obowiązki zarządcy nieruchomości.

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące sprzedaży i kupna nieruchomości oraz ciekawostki o pracy na wysokościach. Zapraszamy do czytania!

Polecamy

KAMEL - nieruchomości i mieszkania

zarządzanie nieruchomościami Warszawa


Partner

sklep geodezyjny, sprzęt geodezyjny

Sprawdź również:

http://www.sukcesnieruchomosci.pl/ - Nieruchomości Wałbrzych