Wypadki przy pracy.

Niezależnie od wykonywanego przez nas zawodu mogą przydarzyć się nam wypadki podczas pracy. W zależności od zawodu mogą to być różne sytuacje. Przy pracach na wysokościach mogą to być upadki, pracując z urządzeniami elektrycznymi, możemy zostać porażeni prądem, a z ostrymi narzędziami możemy się skaleczyć lub nawet stracić palec. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP, które stworzone zostały po to, aby zabezpieczyć nas przed utratą zdrowia oraz życia.

W przypadku utraty zdrowia podczas nieszczęśliwego wypadku zaistniałego w pracy możemy liczyć na kompleksową opiekę zdrowotną finansowana z naszego ubezpieczenia opłacanego przez pracodawcę do ZUS. Dodatkowo możemy liczyć na zasiłek chorobowy, jeżeli utrata zdrowia jest poważniejsza i wyłącza nas na dłuższy okres z pracy. W zależności od naszego ubezpieczenia możemy liczyć także na jednorazowe odszkodowanie lub inne świadczenia chorobowe.

Wysokość odszkodowania zależna jest od polisy ubezpieczeniowej, jaką posiadamy oraz od uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli jest to niewielki wypadek, to kwoty odszkodowania mogą sięgać kilkuset złotych. W przypadku poważnych wypadków może to być nawet kilka tysięcy złotych. Co więcej, jeżeli w wyniku wypadku w pracy jesteśmy na stałe wykluczeni z możliwości pracy, to przysługuje nam renta, a jej wysokość określana jest przez specjalną komisję, która klasyfikuje nas do odpowiedniej grupy.

Warto zaznaczyć, że żadne z tych świadczeń nie zostanie wypłacone, jeżeli wypadek był następstwem jawnego złamania zasad BHP, jakie panują w przedsiębiorstwie. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli zostanie udowodnione pracownikowi, że uszczerbek na zdrowiu został spowodowany umyślnie w celu wyłudzenia świadczenia ubezpieczeniowego.

Jak widzicie, warto jest przestrzegać zasad BHP i stosować się do polityki firmy pod tym względem. Nie zaszkodzi być nawet trochę bardziej niż zwykle przewrażliwionym na tym punkcie i dmuchać na zimne. Zakładajmy więc kaski i dwa razy sprawdzajmy zapięcia w naszych uprzężach zabezpieczających.

Zobacz także

Praca na dźwigach.

Odśnieżanie dachów i praca na wysokościach

Praca na wysokościach, a gogle ze szkłami korekcyjnymi

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące sprzedaży i kupna nieruchomości oraz ciekawostki o pracy na wysokościach. Zapraszamy do czytania!

Polecamy

KAMEL - nieruchomości i mieszkania

zarządzanie nieruchomościami Warszawa


Partner

sklep geodezyjny, sprzęt geodezyjny

Sprawdź również:

http://www.sukcesnieruchomosci.pl/ - Nieruchomości Wałbrzych