Odśnieżanie dachów i praca na wysokościach

Wielkimi krokami nadchodzi sezon zimowy, a wraz z nim różnego rodzaju prace, które narzuca na nas pogoda. Jedną z nich jest odśnieżanie. Oczywiście nie ma problemu, jeżeli odśnieżać będziemy nasz podjazd czy chodnik. Do tego celu wystarczy łopata lub odśnieżarka oraz trochę soli i piachu. Problem zaczyna się w chwili kiedy odśnieżyć należy dach. Tego typu prace zaliczane są już do prac na wysokościach i wymagają od nas specjalnych środków ostrożności.

Firmy zajmujące się odśnieżaniem dachów oraz usuwaniem sopli muszą spełniać dosyć spore kryteria, jeżeli chodzi o pracowników, których zatrudniają do tego zadania. Z racji tego, że jest to praca na wysokościach, to od właściciela firmy wymagane są wszystkie zabezpieczenia, jakie nałożone są przez kodeks pracy w zakresie prac na wysokościach. Dodatkowo każdy pracownik co kilka lat musi przechodzić badania, w których sprawdza się jego stan zdrowia oraz zdolność do wykonywania tego typu prac. Jeżeli pracownik ma przekroczone 50 lat, to tego typu badania musi przechodzić co roku. Do wymogów, jakie nakładane są na pracodawcę, zaliczyć także należy szkolenie pracowników z zakresu BHP, w którym uwzględnione zostaną zagadnienia pracy na wysokościach oraz zasady odśnieżania dachów.

Sprzęt wykorzystywany podczas odśnieżania dachu zależny będzie od kształtu dachu oraz wysokości, na jakiej wykonywana będzie praca. Inne zabezpieczenia będą wykorzystywane przy dachach stromych, a jeszcze inne przy dachach płaskich, na których wymagane jest odśnieżanie i praca przy jego krawędziach.

Dla wielu osób wymogi związane z bezpieczeństwem podczas odśnieżania dachu mogą wydawać się śmieszne, jednak mają one jeden wspólny cel – zabezpieczenie życia oraz zdrowia pracowników przed upadkiem z wysokości. Dzięki pomysłowym urządzeniom oraz zestawom pasów i linek pracownik wykonujący powierzone mu zadanie może czuć się bezpieczny i spokojnie po pracy wrócić do rodziny i bliskich. Po to właśnie stworzone zostały wszystkie zasady BHP.
 

 

Zobacz także

Praca na dźwigach.

Wypadki przy pracy.

Praca na wysokościach, a gogle ze szkłami korekcyjnymi

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące sprzedaży i kupna nieruchomości oraz ciekawostki o pracy na wysokościach. Zapraszamy do czytania!

Polecamy

KAMEL - nieruchomości i mieszkania

zarządzanie nieruchomościami Warszawa


Partner

sklep geodezyjny, sprzęt geodezyjny

Sprawdź również:

http://www.sukcesnieruchomosci.pl/ - Nieruchomości Wałbrzych